:: patní ostruha
» Patní ostruha, patní ostruhy, plantární fascie, plantární fasciitida, calcar calcanei
Onemocnění měkké tkáně, která se váže na vnitřní hrbolek patní kosti. Bolest se dostavuje v největší míře po odpočinku, tj. zpravidla ráno při vstávání. Kostěný výrůstek – osteofyt – je pouze následek onemocnění. Příčinou je přetížení a trvalé dráždění úponů patní kosti. Při trvalém dráždění dochází ke kalcifikaci postiženého místa – tvorbě kostěného výrůstku, který je patrný z RTG nálezu. Léčba patní ostruhy se v české medicíně řeší zpravidla následovně: 1) lokální masti, 2) lokální obstřik kortikoidy, 3) laser nebo ultrazvuk a 4) lokální ozařování RTG. Alternativně může být doporučena rázová vlna, nutno podstoupit alespoň 3–6 sezení. K odstranění problému, zklidnění a prevenci lze však také použít vhodnou obuv a ortopedickou vložku s odlehčením paty, pravidelné masírování, cvičení a posilování nožních kleneb a mnohdy i redukce váhy.
Malá pomoc při bolestech patní ostruhy je velmi jednoduchá. Spočívá v odlehčení a „utopení“ bolestivého místa při došlapu na patu. Z reklamního letáku anebo novin si kroucením vytvořte asi jeden cm tlustý váleček, který natvarujete do podkovy, kterou umístíte do obuvi tak, aby vám odlehčovala vnější hranu paty po celém obvodu. Dle libosti tuto podkůvku umístěte na stélku nebo pod ní. Sériově vyráběné produkty v lékárnách plní stejnou funkci s větším či menším úspěchem a komfortem při chůzi. Je-li taková dočasná úprava účinná, volte ortopedickou vložku a změňte svou obuv za vhodnější.
» Haglundova pata, Haglundova exostóza, dvojitá pata, kostěné výrůstky na hřbetu nohy, exostisos cuneiformis
Jedná se o výrůstek, který vzniká nejčastěji na místech, kde dochází k dlouhodobému dráždění, tření svrškem obuvi. Příčinou může být nevhodná velikost anebo příliš tuhý opatek nebo svršek. Obuv by pro tyto případy měla být v opatkové části dostatečně změkčená, popř. pružná. Totéž platí pro kostěné výrůstky na hřbetu nohy.