:: hallux valgus
» Vbočený palec, halluxy – hallux valgus, rigidní palec, přeložený prst
Vbočené palce jsou ze 70–90% podmíněny geneticky a lze je považovat za doprovodný jev podélně a příčně ploché nohy anebo jev spojený s nevhodným obouváním (max. do 5%). Ačkoliv se na vzniku vady samotná obuv vysokým procentem nepodílí, v momentě diagnostikovaného problému se významně podílí na zhoršování daného stavu. Taková obuv má nejčastěji úzkou špici a vysoký podpatek. I právě proto se vbočené palce vyskytují častěji u žen než u mužů. Samotný svršek obuvi postižené místo trvale utlačuje a odírá, a tím prohlubuje problém mnohdy až do zánětlivého nebo hnisavého stavu.
Hallux Valgus: první fáze, 15 a 24 let
V první fázi onemocnění dochází k poklesu příčné klenby. Chodidlo se v oblasti prstních kloubů rozprostře – lidově řečeno rozplácne. Palec se pak následně začne stáčet dovnitř. Vhodná ortopedická vložka a obuv proto zpravidla poskytne úlevu. Žádná ortopedická pomůcka tuto vadu nemůže odstranit, může však zhoršování vady zpomalit nebo stabilizovat. Těžší, zanedbané anebo bolestivější případy vbočených palců se odstraňují chirurgicky, přičemž úspěšnost léčby je 50%. Při operaci, která probíhá ambulantně, se odstraňuje zbytnělá tkáň a osteofyty. Statistiky prokazují velkou míru recidivy (od 2 do 10 let). Míra úspěšnosti zákroku se přisuzuje operatérovi a následné pooperační péči. Je tedy vhodné před samotným zákrokem pečlivě vybírat pracoviště pro příslušný výkon a následnou péči po výkonu nezanedbat, tj. bezpodmínečně se vybavit vhodnou ortopedickou vložkou s podporou podélné klenby a se správnou lokalizací metatarzálního srdíčka.
Jste-li na „začátku“ diagnózy, tj. je-li vbočený palec ještě hybný, můžete vyzkoušet bandážování za použití náplastí. Můžete použít náplasti běžné nebo ty určené na „tejpování“. Sami brzy zjistíte, že lze tejpovat čímkoliv, je to jen o komfortu, chuti a financích, které jste ochotni investovat, protože ne každá kůže snáší cokoliv. Chcete-li vědět, zda je tato procedura pro vás vhodná po operaci vbočených palců, otázejte se svého ošetřujícího lékaře.
Pro co se rozhodnout? Operace nebo cvičení? Když budete sedět u jednoho stolu s chirurgem, který operuje vbočené palce na běžícím páse, odpoví vám: jednoznačně operace a čím dříve, tím lépe. U dětí, které jsou ve věku 11–15 let, bude mluvit o operaci na měkkých tkáních vs. odložené pozdější operaci na kostech. Operatéři budou uvádět výčet pacientů, kteří po operaci jedné nohy velmi rychle přiběhli s nohou druhou.
Fyzioterapeut bude nejprve zjišťovat míru bolestivosti, rozvažovat váš věk a odhadovat, o kolik let lze operaci oddálit, zda se jí vůbec dá předejít a nakolik se vám dá věřit, že příslušné cvičení budete provádět poctivě. Bude vyjmenovávat případy pacientů, kteří operaci absolvovali a nikomu by ji nikdy nedoporučili. Rozhodnutí zůstane jen na vás. Vyšetření si nechejte udělat jak u chirurga, tak u fyzioterapeuta, oba dva mají obdobnou motivaci se vaší diagnóze věnovat, a to na základě osobního vyšetření, míry deformace, věku a zdravotního stavu.
Hallux Valgus: pokročilejší stav, 38 let
Chirurgický zákrok není vždy zapotřebí, konzervativně lze doporučit individuální obuv s kvalitním vnitřním vybavením, která umožní svým svrškem respektovat šířkovou a objemovou změnu na palcovém kloubu.
Hallux Valgus: tři roky po operaci, 56 let
Pro tento typ diagnózy se často setkáváme s dotazem, zda mohou pomoci Hanákovy vložky, tzv. speciální biomechanická aktivní stélka. Na našich měrných místech se setkáváme s pacienty, kteří tuto pomůcku vyzkoušeli, a žádné zlepšení v průběhu 6–12 měsíců nepozorovali. Naopak se spíše cítili pohmožděni. Pacienti s vbočeným palcem mají obvykle příčně, ale i podélně plochou nohu, proto doporučujeme, aby používali vhodně navrženou individuální ortopedickou vložku (viz. individuální ortopedická vložka speciální). Prohlubeň pod palcovým kloubem není vůbec zapotřebí a nemá dle našich zjištění žádnou účinnost.
Ortopedická vložka však nemusí být dostačující, a proto je mnohdy vhodnější volit obuv na míru (viz. individuální ortopedická obuv).
Další možnou alternativou či spíše komplementárním řešením k ortopedické vložce a obuvi na míru je Dornova metoda. Dornova metoda je druh masáže a cvičení, které umožňuje navracení obratlů a kloubů do původní přirozené polohy. Při dostatečné dávce trpělivosti a odhodlání lze postupně dosáhnout úspěchů. Po jednom sezení u terapeuta by měl být každý schopen příslušné cviky zvládnout a praktikovat sám spokojeně při sledování tv. Při tomto cvičení se nejprve krouživými pohyby uvolňuje zatuhlý kloub a následně se pak tahem a tlakem zatlačuje palec do původní polohy. Vbočené palce se budují postupně, s prvními projevy se nejčastěji setkáváme již mezi 15–30 rokem života.
Hallux Valgus: závěrečná fáze, 66 a 73 let