:: dětská obuv

Aktuální nabídka pro rodiče

Pro děti v Brně a ve Zlíně nabízíme bezplatné vyšetření stavu chodidel. Nejste-li si jisti, zda se chodidla vašich dětí vyvíjejí správně, objednejte se na krátké bezplatné vyšetření (screening) na jednom z našich měrných míst. Nebudete tak muset čekat měsíce na přijetí u ortopeda, který vám případně řekne totéž: vaše dítě potřebuje alespoň 2 páry ortopedických vložek, pevnou kotníkovou obuv a objednejte se na fyzioterapii, kde vás budou instruovat, jak máte se svým dítětem cvičit, abyste dosáhli případné korekce plochonoží a valgozity pat.

Vhodná obuv pro děti

Jak naložit se správným výběrem obuvi pro děti? Věčná otázka rodičů. Aby netlačila, dlouho vydržela a zároveň se dětem líbila. To je asi nejčastější odpověď. Alarmující procento obuvi na trhu je však pro děti nevyhovující. Tato obuv ve většině případů vede k nesprávnému vývoji chodidel, tj. plochonoží, otlakům, výrůstkům a v pozdějším věku díky genetickým predispozicím třeba i ke kladívkovým prstům a vbočeným palcům. Nesprávná obuv citelně ovlivňuje pohodu a celkovou každodenní únavu. V průběhu našeho vývoje a růstu může nevhodná obuv významně rozhodnout o kvalitě našeho produktivního věku nebo komplikacích pohybového aparátu na stáří. Jak tedy má obuv pro děti vlastně vypadat? Čím se odlišuje námi vyráběná obuv od ostatní obuvi na trhu?

Ponechme stranou estetiku. Estetika je totiž to, co paradoxně ve většině případů sice ovlivní samotný nákup, ale na správný vývoj chodidel má vliv minimální. Níže předkládáme základní kritéria pro zhodnocení vhodnosti dětské obuvi.

  » Správná délka

Obuv, ve které budou vaše děti chodit, nemůže být na délku ani malá, ani velká. Ideálně nakupujte maximálně o jednu francouzskou velikost větší (1 francouzská velikost = cca 7 mm). Nadměrek ve špici, tj. prostor mezi nejdelším prstem a koncem obuvi, by neměl být větší než 15 mm. Obecně se dá konstatovat, že děti absolvují v různých vývojových stádiích 2-3 velikosti za rok. Mnohdy se jedná o skokový růst, kdy po 3 měsících může být obuv již malá.

  » Správná šířka

Velmi často se při výběru obuvi může stát, že dětem budou botky na noze doslova „lítat“. V posledních dvaceti letech došlo k výrazné proměně životního stylu evropských rodin, ale také k růstovým proměnám populace. Nadváha a obezita se projevuje u dětí podstatně dříve a častěji. Tomuto trendu se přizpůsobují i světoví výrobci obuvi. Objemnější chodidla dětí, hon za výrobními úsporami a zjednodušením produkce (jedno kopyto a jedna šíře pro jednu velikost) přivedla výrobce k používání kopyt, která definují prostornější obuv. Pro štíhlé děti tak může být problém obstarat šířkově a objemově padnoucí obuv. Koupit kozačky pro štíhlejší holčičku bude doslova nemožné. Danou disproporci šíře a objemu ve vztahu k chodidlům lze řešit při nákupu sériové obuvi pouze podrobným průzkumem trhu a nákupem obuvi s kvalitním zapínáním.


Shoes


  » Správná výška

Pro děti ve vývoji je nejvhodnější kotníková obuv, která vede patu a neumožňuje vyvracení paty a kotníku do stran, tj. má dostatečně dlouhé, vysoké a pevné opatky. Ideální je, když je pevné vedení opatky doplněno i o patní misku. Najít obuv s pevnými a prodlouženými opatky je docela náročné. Musíte-li rozhodovat mezi polobotkou a kotníkovou obuví, volte raději kotníkovou. Je-li potřeba u dítěte korigovat postavení paty, volte pouze obuv kotníkovou. Hledáte-li pro dítě sandály, opět hledejte takové, které budou mít dostatečně pevné a vysoké vedení paty.

  » Zapínání

Obuv pro děti musí být možné pevně zapnout, aby se chodidla v obuvi nemohla pohybovat. Zvláště pak, když nakupujeme obuv o něco větší, bude nutné toto kritérium dodržet na 100%. Není-li tato zásada dodržena, přináší taková obuv otlaky, sedřené paty a v pozdějším věku i např. kladívkové prsty.

  » Tvar špice

Špice dětské obuvi by měla být prostorná. Nemělo by docházet k utlačování chodidla ani na vnější, ani na vnitřní straně. Ostré špice podporují vznik deformit, jako jsou např. vbočené palce a malíky a zkřížené prsty.

  » Vnitřní vybavení, stélka anebo ortopedická vložka

Řada specialistů argumentuje, že běžnou zdravou dětskou nohu není nutné nijak korigovat a měla by mít možnost se sama formovat v kvalitní pevné obuvi, viz. výše správné vedení paty. Pokud se noha nezformuje, pokládá se např. od 5 let vbočená pata u dítěte za patologický nález. Z tohoto důvodu je naprosto korektní, když obuv pro děti předškolního a školního věku obsahuje kvalitní podporu podélné klenby. Metatarzální srdíčka pro podporu příčné klenby se u dětí vůbec neuplatňují. Obsahuje-li vnitřní stélka nebo vložka patní misku, je to nesporně plus pro správné vedení paty. Je-li došlap změkčený a vnitřní podšívka také, opět to vede ke spokojenosti a komfortu obuvi vašeho dítěte.


Insole


  » Svršek obuvi

Ten by měl být co nejvíce flexibilní, ale zároveň přiléhající. V místě ohybu na přednoží by neměl být tuhý a způsobovat otlaky. Vhodný svršek lze pevně utáhnout, nejlépe tkaničkami nebo suchým zipem, a nesmí umožňovat noze v obuvi pohyb.

  » Podešev

Pružná a úměrně lehká podešev je dobrým předpokladem pro komfortní chůzi. Vysoké podpatky se u dětí vůbec nedoporučují. Pokud přece jen zakoupíte pro vaši slečinku botičky na vysokých podpatcích a má zdravé nohy, dovolte ji v nich chodit minimálně a pouze při výjimečných událostech. U dětí se doporučují podpatky spíše nižší, umožňující stabilní chůzi. Děti při hrách a díky nedbalé chůzi velmi rychle okopávají špice. Je-li možné zakoupit obuv s podešví vytaženou přes špice, oceníte následně i trvanlivost a mnohdy i nepromokavost takové obuvi.


Shoes


  » Nevhodná obuv

Pro děti jsou nevhodné následující typy obuvi: baleríny, cvičky, žabky nebo letní boty s meziprstním páskem, obuv na vysokém podpatku a módní gumové pantofle bez pevného vedení paty.

  » První krůčky

Pro úplně první krůčky vašeho dítěte volte na doma raději kvalitní ponožky s protiskluzem než v obchodech prodávané papučky nebo bačkůrky.

  » Punčochy a ponožky

Stejně jako platí u obuvi, je zapotřebí kupovat na délku dostatečně velké ponožky a punčocháče. Kontrolujte, zda má dítě odpovídající velikost. Chodidla rostou rychle a dítě může sice mít odpovídající velikost obuvi, ale ponožky jsou malé a mohou tím deformovat prsty. Preferujte kvalitní přírodní materiály, ve kterých se chodidla nezapařují a snadněji přenášejí pot z vnitřní části obuvi.